Endoskopické vyšetření tlustého střeva optickým přístrojem, které dokáže zjistit a případně i vyřešit patologické změny na tlustém střevě (odstranění polypu - výrůstek na sliznici střeva, zastavení krvácení, dilatace stenózy - zúžení, apod.)

Kolonoskopie je doporučována na základě aktuálního zdravotního stavu klienta, výsledků předchozích vyšetření či preventivně v rámci screeningového vyšetření nebo dispenzarizace.

Vyšetření lze absolvovat v našem smluvním zařízení v Nemocnici Hořovice.


Příprava před výkonem

Těsně před začátkem výkonu vám zpravidla bude podána premedikace (pro uklidnění a relaxaci) do žilního systému. V poloze na levém boku vám bude zaveden endoskopický přístroj do konečníku, dále do tlustého střeva, popř. i na začátek tenkého střeva. Pocítíte napětí a tlaky ve střevě při jeho nafukování, což je nezbytné pro dobrou viditelnost při vyšetření. Tyto obtíže jsou běžné a brzy pominou. Vyšetření trvá zhruba 10 – 30 mi

Režim pacienta po provedení výkonu

  • Předpokladem úspěšné a bezpečné diagnostické a/nebo léčebné koloskopie je co nejlepší vyprázdnění střeva. Pokud není střevo dobře připraveno, stoupá riziko nedostatečného vyšetření a nutnost koloskopii opakovat. Před vyšetřením se proto provádí příprava, jejímž úkolem je vyčistit tlusté střevo (dietní omezení, projímavý přípravek, dostatečný příjem tekutin).
  • Alespoň 5 dnů před výkonem musíte vynechat z potravy ovoce a zeleninu, která obsahuje slupky nebo zrníčka (např. jahody, hrozny, kiwi, melouny, rajčata, pečiva s hrubozrnnými zrny a mákem).
  • Den před vyšetřením je nutné dodržet pouze tekutou stravu a vypít dostatek čirých tekutin.
  • Dále je den před vyšetřením a většinou brzo ráno v den vyšetření nutno užít prostředek pro vyprázdnění, který Vám předepsal lékař (Fortrans, Picoprep, Moviprep, aj.). Optimální příprava střeva je dosažena dělenou, dvoufázovou přípravou, projímavý roztok po jeho naředění dle přiloženého návodu je třeba požít v níže uvedených orientačních časech a intervalech. V případě, že na vyšetření do našeho zdravotnického zařízení dojíždíte z větší vzdálenosti, je třeba užít poslední dávku roztoku o něco dříve, aby k vyprázdnění došlo ještě před cestou (dokončit pití cca 3 hodiny před odjezdem).
  • V případě, že Vám budou před vyšetřením nitrožilně aplikovány léky na zklidnění a tišení bolesti, budou Vaše reflexy a schopnost rozhodovaní ovlivněny, proto je nutné: zajistit si doprovod zletilé osoby, která Vás dopraví domů a bude na Vás po zbytek dne dohlížet, nesmíte řídit motorová vozidla, pracovat na stroji či ve výškách, nevykonávat činnost vyžadující zvýšenou pozornost, rozhodovat o důležitých právních úkonech, po zbytek dne zůstat v klidovém režim.

Výsledky vyšetření

Výsledek vyšetření sděluje lékař pacientovi po výkonu. V případě, že byla provedena biopsie (odběr vzorku), trvá jejích vyhodnocení 1-2 týdny, její výsledek dle předchozí domluvy pacientovi sděluje lékař endoskopické ambulance nebo odesílající lékař.